Otztal Haute Route 2024

V polovičke apríla (9.-13.4.) sme si v zložemí Miňo, Mirec, Tužo a Roman vyšli do Otztálskych álp pre vrchol tejto rozpačitej zimnej sezóny. Ráno o 2:00 sme vyrazili z SK dospať krátku noc na Martin Busch Hutte, necelé 3 hodinky lyžmo nad dedinkou Vent, neďaleko lyžiarskeho strediska Solden.

Druhý deň nás ráno privítalo 15 cm nového snehu a nízka oblačnosť, ktorá preverila naše orientačné schopnosti a navigačné vybavenie. Pre zlé poveternostné podmienky sme upustili od odbočky na Similaun (3599 m) i keď chabý pokus aspoň nájsť chatu Similaun sme si neodpustili. Popri pamätníku Otziho a cez sedlo Hauslabjoch (3283 m) sme sa difúznou belobou preplavili šťastne do doliny a odtiaľ na chatu Bella Vista v peknom talianskom lyžiarskom stredisku.

Po malej zachádzke do Talianska sme sa tretí deň opäť vrátili do rakúskej časti Otztálskych álp a po peknom zjazde v prašane a presunom po ľadovci Hintereisferner sme sa dostali na vrchol Weisskugel (3738 m). Odtiaľ sme si dopriali parádny zjazd východnou stranou kopca, čo bolo možné hlavne vďaka veľkému množstvu snehu, ktoré tento rok pozakrývalo prevažnú väčšinu trhlín a domácim znalcom, ktorí nám ukázali kudy a kam.

Štvrtý deň nás čakala kratšia etapa z chaty Hochjoch-Hospiz na Vernagthutte s výhľadmi na rozľahlé ľadovce Kesselwandferner a Gepatschferner. Využili sme ho hlavne na fotenie a kratší výšlap a zjazd z Fluchtkogel (3494 m).

Horúce dni a potreba zlyžovať piaty deň juhovýchodnými svahmi naspäť do Ventu nás prinútili vyraziť ešte za svetla čeloviek. Hlavný cieľ bol výstup, a ako sa nakoniec ukázalo aj zjazd z Wildspitze (3768 m). Zostup do Ventu bol okrášlený krátkym ferratovým úsekom a dlhými zjazdami s bonusom na záver, ktorým bol zjazd po zjazdovkách až na parkovisko vo Vente. Viac k napísanému napovedia obrázkové informácie v galérii, ešte viac fotoalbum akcie, ale najviac, ak si to prejdete sami. Odporúčame!

autor:romco