• štvrtkový odtrh z Líšky
    štvrtkový odtrh z Líšky
  • kamera 14:35
    kamera 14:35
  • kamera 15:35
    kamera 15:35

Odtrhy na svahoch Krížnej

Táto zimná sezóna je na sneh veľmi štedrá. Vo Veľkej Fatre napadlo snehu aj na dve sezóny naraz. Po nekonečných sneženiach, intenzívnych veterných dňoch sa naniesli väčšie hrúbky snehu naraz. Neskôr v dlhotrvajúcich mrazoch a stabilnom jasnom počasí, sneh vo väčších hĺbkach nestihol naviazať na jednotlivé vrstvy a dozrel do krupice. Tá už nie je spojiteľná. Teraz sa to prejavuje na častých a neočakávaných lavínových odtrhoch.

Prvé odtrhy v Ramžinej sa rozbehli už v decembri minulého roku. Do polovice februára sa dalo vidieť na rebre ramžinskej doliny z Malej Krížnej kapitálny odtrh. Z diaľky to vyzeralo na párcentimetrovú hrúbku, ale kto tade išiel, mohol byť prekvapený, že v najvyššom mieste po odtrhu ostalo torzo vo výške viac než 3m. Podobne a riadne husto to vyzeralo na celom svahu Úplazu. Bolo tam vidieť aj stopy po samovrahoch, ktorí tadiaľ šlapali hore povedľa odtrhov a aj lyžovali dolu. "Veď už boli vypadané" - všakže?

Pred víkendom a krňačkovými pretekmi v Tureckej sa zas začal záchvat sneženia a vetra a miestami nafúkalo dobrých 30-80cm do vankúšov. Po víkende zas prišlo slniečko aj veľké oteplenie, v stredu už doobedu šlapalo množstvo skialpinistov len v tričkách, a niekedy ani to nie. Ešte že sa tie elasťáky nedajú prevliecť lyžiarkami..

V Ramžinej sa objavili nové odtrhy z tepla vo všetkých žľaboch a lavínové dráhy sa spájali do jedného riečišťa. Z prevejov na hrebeni sa rozpúšťali hrudy aj 40cm veľké a kotúľali sa v kŕdľoch ako embryá za mamou lavínou dolu. (sorry, nechal som sa uniesť, ...) Lyžovačka dolu Javorím bola na obed úplne ako koncom apríla - 20cm mokrej kaše na stuhnutejšom podklade.

Je  štvrtok ráno, a na južnom svahu Líšky, neďaleko nedávneho prekvapivého odtrhu v Laviništi pod stanicou Horskej Služby, sa objavil podobný čerstvý odtrh na pomerne netradičnom mieste. Podľa webkamery na www.holidayinfo.sk sa to stalo o deň skôr 22.2.2012 (nie je tam nejako veľa dvojok?) počas toho teplého počasia, medzi 14:35 a 15:35.

Zdá sa, že tento rok môžeme čakať odtrhy a lavíny s väčším výskytom aj na miestach, ktoré sa neobjavujú na čiernej listine každoročne.

Takže vždy v strehu, mimo zjazdoviek pieps a aspoň niekomu dať vedieť kam ste šli.

haare-kriižna!

autor:janoo

Ramžiná - klasické miesta odtrhov

Ramžiná - klasické miesta odtrhov

Ramžiná  - portrét s Krížbou

Ramžiná - portrét s Krížbou

Ramžiná - lavíništia

Ramžiná - lavíništia

Ramžiná - starší odtrh preveja

Ramžiná - starší odtrh preveja

Ramžiná - tu je výška *len* 2m

Ramžiná - tu je výška *len* 2m

Ramžiná - výška? - dosť na poriadny hrmot

Ramžiná - výška? - dosť na poriadny hrmot