Leto 2023

Letná sezóna sa niesla v znamení príprav na výstup na Matterhorn z Talianskej strany cestou Liongrad. Sneh nás tento rok držal dlho na lyžiach, ale v máji sme začali prípravu popoliezaním na skalkách (Kalamárka, Šturec, Paklenica, Lom v Tatranskej Kotline). Letnú sezónu v Tatrách sme otvorili turistikou na Širokú vežu, 2 x Gerlach (klasikou v kombinácii s bajkom na Sliezsky dom a Martinovou cestou) a na prelome júl, august sme sa konečne vybrali do Cervinie pod Matterhorn.

Prípravy začali podľa plánu aklimatizačkou na Breithorn (4165 m). Nasledovalo čakanie na dva dni stabilného počasia, ktoré sme potrebovali na výstup na Matterhorn a tie nám predpovedné modely síce sľubovali, ale s blížiacim sa termínom aj pravidelne  rušili. V polovici pobytu prišlo prvé sneženie a my sme začali ustupovať z pôvodných plánov až nakoniec, posledný deň pobytu sme sa rozhodli, že preskúmame aspoň prístup na chatu Carrel (3830 m). Aj z toho vša zišlo a pre silný vietor a posnežovanie sme sa uspokojili s pohľadom na chatu a otočili sme to v sedle Col de Leone (3579 m). Pár pekných obrázkov sa však podarilo urobiť, dajú sa pozrieť v Galérii. Cervínia sa s nami rozlúčila druhým snežením a my sme sa pobrali zohriať do Francúzskeho Provence.

Rozchodení a namotivovaní sme po návrate na Slovensko využili letné podmienky v septembri a októbri a pochodili Tatranské klasiky (Stanislawského cestu na Lomničák a Motykovu cestu na Širokú vežu), a tiež menej klasické lezenie na Anjelskom hangu a krásnu cestu Človečina z Dračej doliny na hrebeň Kôpok. Naše Tatranské radosti sú zhrnuté vo fotoalbume Tatry 2023. No a počasie ukáže, či je to pre tento rok z bezsnehových aktivít v Tatrách už všetko ...

autor:romco